Kronika

Zápis za rok 2000


Počasí
Odešel poslední sedlák v obci
Dokončení autobusové čekárny v dolní části obce
Tenisový turnaj a soutěž ve stolním tenise
Od 15 dubna nástup léta
3 měsíce diskotéky v Rašově
Dětský den v parku obce
Pouť a rozloučení s panem farářem Oldřichem
Vyhlášení nového státního svátku
Červený kohout – neb požáry v katastru obce
Samostatný pověřený městský úřad Tišnov
Volby do Krajského zastupitelstva v Brně
Internet na obecním úřadě
Kanalizace za kostelem
Příprava na opravu kostela
Stále málo drobné zvěře – zajíc a bažant


 

            Počasí

            Krásné Vánoce roku 1999 i s počasím se přenesly přes Nový rok. Sněhu leží asi 35 cm. Jinovatka kolem desátého ledna okouzlila lesy a krajinu. Mrzne -8°C až -10°C. Kolem dvacátého ledna je sněhová kalamita vyhlášena pro několik výše položených okresů. Místy už nestačí sněhové pluhy na autech a nastupují bagry, buldozery a sněhové frézy. Je asi 50 cm sněhu, ale je lehký a tvoří se stále závěje. Od 30 ledna je však odměk, svítí sluníčko a sníh se valem rozpouští. Kolem desátého února už je jako na jaře. 22 února však -10°C, nás překvapil. 6 března se ještě zima vrátila. Sněhové přeháňky, mrzne a traktory s radlicemi odhrnují sníh. Chladno i kolem patnáctého, až 21.3. první sluníčko rozpouští sníh a přeháňky nejsou sněhové. 6 dubna už se projevuje jaro, Družstvo vlastníků včera zahájilo přípravu na setí. Od15 dubna se náhle oteplilo a na Velikonoce 23 dubna už je 29°C. Rázem se příroda probudila a už kvetou třešně a další. 30 dubna přišla dlouho očekávaná bouřka odpoledne pěkně zapršelo, ovšem i nadále vedra trvají a zase je sucho. Každé ráno i den bez mráčku. Příroda, jako by se zbláznila. Třešně i ostatní ovocné stromy odkvetly a 7 května už začínají kvést trávy. Teploty 26-30°C. Do rána 18 května přišla bouřka a zapršelo, ne však tak, aby to stačilo na vyprahlou zem. V červnu opět vlna tropických veder zasáhla evropu. teploty až 34°C ve stínu a 20°C v noci. začátek července, letní počasí trvá a stále je sucho. Otavy jsou zaschlé-nerostou. Brambory jsou na tom špatně. Obiloviny rychle dozrávají, u Brťova už 5 července začínají žně. Borůvky jsou zaschlé,ani houby nerostou. 22.7. – už 14 dnů je chladno a přeháňky jsou na denním pořádku. Pšenice už jsou přezrálé i řepka je ještě síct. Vláha svědčí bramborám i řepě. První srpen jakž takž bez deště a teplo. Urychleně se sklízí obiloviny. přijatelné a celkem pěkné počasí se drží celý podzim. První mrázek -3°C je do rána na 19 listopad, sníh ještě nepadal. Na některých štěpech ještě svítí nesklizená jablka, ale listí opadalo. Od 17 prosince začalo mrznout na holo, 2x až -10°C v noci a -5°C ve dne , je však bez sněhu. Od 20.12. už se na rybníku bruslí. Byl jsem si zabruslit na Štědrý den a na Boží Hod vánoční.

 

            Odešel poslední sedlák v obci

            28 ledna 2000 zemřel Josef Vízdal z čísla 37, ve věku 91 roků. Byl to poslední sedlák a opravdový hospodář, který měl jako poslední soukromé koně v Rašově. Poslední koně má Družstvo vlastníků a jezdí s nimi Vojtěch Mareček, už též důchodce. I tito koně byli v létě  v létě prodáni na jatka. Tím zašla stará pýcha hospodářů. V obci bylo před válkou až 36 koní. Pomalu se likvidují staré mlátičky, potahové žačky a staré nářadí.

 

           Dokončení autobusové čekárny v dolní části obce

            Letos byla dokončena autobusová čekárna v dolní části obce. Hlavně se jednalo o chodníky a úpravu okolí. Provedla firma 1. Černohorská.

 

            Tenisový turnaj a soutěž ve stolním tenise

            V sobotu 29 dubna se na tenisovém kurtu pod rybníkem uskutečnil tenisový turnaj. Začátek byl v 8 hodin a konec v 19,30 hod. Připravili ho Vlastík a Jožka Buchtovi. Byl to první tenisový turnaj v Rašově. Sešlo se dost lidí, mládeže i borců. Piva se vytočilo 130 litrů, udírna a další občerstvení bylo celý den v provozu. Nejvíce byl využit nový betonový stůl na stolní tenis, který letos pořídila obec. Urputné boje na tenisovém kurtu probíhaly po celý den. 1.místo s pohárem si odvezl Kapoun z Lomnice. Druhý finalista byl Vlastík Buchta. 3. místo obsadil František Dvořáček, před Bobkem ze Žlebů z chaty. Nejstarší byl 69 letý Jos. Buchta.

            V neděli 30 dubna odpoledne dopravila mládež na hráz u rybníka pěknou máj a po úpravě, odkornění a ozdobení fábory, v zahradě u rybníka postavili. Večer pak na Bolové vzplála tradiční čarodějnice, která při veselí, hořela do pozdní noci a poslední, kdo kouřící zbytky opouštěli, již vítaly červánky na východě, na oslavu nového máje.

 

            Od 15 dubna nástup léta

            Jak již v počasí bylo uvedeno, léto nastoupilo už teplotami 15 dubna. Vyjímečný byl i podzim, kdy bylo mezi zralými jablky na stromech k vidění i růžové květy jabloní a na keřích šípů, mezi červenými šípky,též voňavé květy růží, na ostružinách plody i květy. Dost hub bylo i v lesích. začátkem srpna našla Vlasta Kučerová hřib 1,25 kg a zdravý. ještě 2 prosince našel Jar. Šedý, zdravý, 20 cm vysoký hřib.

 

            3 měsíce diskotéky v Rašově

            Od 1 května, na zkušební dobu tři měsíce, uzavřel obecní úřad smlouvu na pořádání diskoték v parku nebo v sále. Každou sobotu bylo slyšet, hlavně bicí nástroje v horní polovině obce. Za jednu akci mělo obecnímu úřadu do pokladny pořadateli být dáno 1.500,- Kč. Po zkušební době byla akce zrušena.

            Dětský den v parku obce

            V sobotu 3 června byl obecním úřadem na parku uspořádán Dětský den, který se opravdu vydařil. Dětí bylo téměř 30 a celý den ve sportovním zápolení bojovaly o medajle, diplomy a pamlsky. Též po celý den byl v provozu bufet, kde si mohli i dospělí, při krásném počasí posedět ve stínu a pohodě. Dětský den se vydařil.

 

            Pouť a rozloučení s panem farářem Oldřichem

            V neděli 23 července, po poutní mši svaté, bylo v kostele Svatého Jakuba staršího (většího) v Rašově, slavnostní rozloučení s důstojným panem Oldřichem Zadražilem, farářem v Lomnici. Poděkování a rozloučení se zůčastnili :

starosta                        Miloš Petříček

místostarosta                Ing. Fr. Pokoj

člen zastup.                  Jos. Buchta

starosta obce Zhoř       Lad. Sehnal

místostarosta  „            Frant. Konečný

             Byly předány upomínkové dárky a kytice.

            Současně končí svoji varhaní činnost v Lomnici i v Rašově paní Draha Matoušková, rozená Vorlová. Taktéž byla obdarována květinami a by jí předán upomínkový dárek.

            Pan farář Oldřich Zadražil zde působil od roku 1944 a zasloužil se o mnoho důležitých prací v celém farním společenství. V Rašově to jsou: Elektrifikace kostela, generální oprava varhan a elektrický pohon, oprava kostela s fasádou, nové hodiny na věži a jiné, například nashromáždění financí na generální opravu kostela v roce 2001.

             Nový pan farář Michal Macek, byl též přivítán na příští mši svaté v Rašově 8 srpna, panem starostem M. Petříčkem a kostelníkem J. Buchtou.

 

            Vyhlášení nového státního svátku

            Letos byl na návrh vlády, poslaneckou sněmovnou parlamentu České republiky, schválen státní svátek 28.9. – svatého Václava – patrona České republiky.

 

            Červený kohout – neb požáry v katastru obce

            V odpoledních hodinách na 1. máje byl zjištěn oheň v lese Vrankovy. Rozšířil se při pálení haluzí po těžbě. Byly zde autocisterny z Lomnice, Tišnova a z Blanska. I rašovští hasiči potom čerpali vodu z rybníka do cisteren. Stále jsou nezodpovědní lidé, kteří založí oheň a nedomyslí, jaké to může mít následky.

            V pondělí 6 listopadu byla dědina probuzena v 5,15 hod. hasičskou sirénou, že hoří. Hasiči byli pohotově vzhůru a při vyběhnutí na silnici bylo vidět zář a oheň na Bolové. Bylo slyšet volání, že hoří Feiferova chata. Nahoru vyjeli první hasiči z Rašova. Potom dojela cisterna z Lomnice a z Blanska Tatra, která jediná se dostala s vodou až nad požářiště. Chata byla uchráněna, ale shořely dvě kolny s nářadím. Mimo jiné nová fréza s příslušenstvím v ceně 40 tisíc, motorová pila, dvě jízdní kola po 7 tisících, cirkulárka s motorem, vlek za auto aj. Celková škoda přes 200 tisíc Kč. V neděli majitelé vysypali popel z kamen na hnojiště a odjeli do Brna. K ránu byl silný vítr a vykonal své. Opět lidská neopatrnost.

 

            Samostatný pověřený městský úřad Tišnov

            V červenci byla zahájena příprava pověřených městských úřadů, které budou pracovat po zrušení stávajících okresních úřadů, od roku 2002. Bude obnoven i Tišnov a Boskovice. 6 listopadu byly navštíveny všechny domácnosti v obci panem starostou Milošem Petříčkem, místostarostou Ing. Františkem Pokojem a Josefem Buchtou za účelem osobního vyjádření každého dospělého občana, zda si přeje Blansko nebo Tišnov. Více než dvě třetiny občanů svým podpisem podpořili pověřený městský úřad Tišnov.

 

            Volby do Krajského zastupitelstva v Brně

            V neděli 12 listopadu byly volby do krajských zastupitelstev. Zde jsme volili do brněnského kraje. Zůčastnilo se však málo voličů, kteří se k volbám dostavili. V Rašově bylo zapsáno 182 voličů a volilo je 69. Výsledky voleb dle umístění politických stran a seskupení:

1. Čtyřkoalice (Unie svobody, KDU-ČSL,ODA,DEU)                    24 hlasů

2. KSČM                                                                                            14    „

3. ČSSD                                                                                              11    „

4. ODS                                                                                                10    „

5. Republikáni                                                                                      3      „

6. Strana za životní jistoty                                                                 1      „

7 Neangažovaní                                                                                  5      „

            Jeden hlas neplatný

             Volby byly jeden den, od 8 hod. do 22 hod.

Složení volební komise:

Buchta Josef                            KDU-ČSL                 předseda

Pokoj Frant.                              KSČM                          člen

Loukotová Lud.                       Republ.                        členka

Špaček Ant. ml.                                                       zapisovatel, který zpracoval výsledky na počítači a odvezl s J. Buchtou do Blanska

 

 

            Internet na obecním úřadě

            V prosinci byl nakoupen druhý počítač pro potřeby internetového připojení na obecním úřadě. byl dotován od okresního úřadu 30 tisíci Kč, k propojení spojení s nadřízenými úřady. Od 1.1.2001 je též zavedeno podvojné účetnictví u obce. Na počítači máme evidenci obyvatel, veškeré inventury movitého majetku a jiné.

            Kanalizace za kostelem

            V létě byla provedena kanalizace ze tří domů uprostřed obce za kostelem. Provedla firma „První černohorská“ z Černé Hory. Pokládaly se roury z umělé hmoty. Celkový náklad činil přes 100 tisíc Kč a podílelo se Životní prostředí Okresního úřadu v Blansku. Zásluhu na dotaci má Frant. Rizner.

 

            Příprava na opravu kostela

            Na opravu kostela v roce 2001 již probíhají přípravy. V říjnu se sešli na obecním úřadě v Rašově p. farář Michal Macek, Frant. Rizner, starosta Miloš Petříček a J. Buchta.

             Fr. Rizner připraví nabídkové řešení pro 5 firem. Ještě není rozhodnut, jaký bude strop uvnitř. Buď sádrokarton neb trámový.

 

            Stále málo drobné zvěře – zajíc a bažant

            Dle každoročního sčítání zvěře, je stále málo drobné zvěře t.j. zajíc a bažant. Celkem je dost zvěře srnčí a černé. Na Silvestra při naháňce na černou, bylo uloveno 5 kusů. Myslivecké sdružení má 12 členů. Ve škodné se vyskytuje liška, jezevec, kuna, tchoř.