Kronika

Zápis za rok 2008


Počasí
Tříkrálová sbírka
Ostatky
Nové obrubníky
Volba prezidenta
Krádež
Stavění máje
Sedlákův den – nahlédnutí do historie
Řemeslo v obci před 80 léty.
Nynější řemesla v obci
Asfaltování v obci
Velká vedra
Hasičské cvičení
Říjen – počasí
Zateplení sálu
Dambořanka v Lomnici
Zahájení bruslení na rybníku.
Datum narození od 1.1.2008 – 31.12.2008
Přehled úmrtí


 

Počasí

Krásná jinovatka ještě drží a napadlo 5 cm sněhu. 3 ledna ještě napadlo 3 cm. Od 10 do 21. ledna byl odměk, sníh roztál a 31 ledna už jsou  na rybníku 2 kačeny a je bez sněhu. 3 března byla vichřice, která nadělala dost škody. Vyvrácené stromy v lesích, havarovaná auta na silnicích. Už se seje na polích a jiné jarní práce. 3 června krásné dny, modrá obloha, 20 června jsou velká vedra až 28 - 30° C a je sucho. Stále teplo a sucho i v srpnu. Někdy slabá přeháňka, voda se hned odpaří. Září, stále je teplo. 12 září 13°C, modro, klidno. 8 října první mrazík, 31 října ráno i večer 0°C.

Několik dní jsou u Chodska otřesy půdy – zemětřesení 3-4 stupně. Seismologové doporučují nezdržovat se u starších domů. Říjen L.P.2008. Do 10 listopadu bylo dost teplých dní až 18°C. 17 listopadu bylo ráno 2°C. 18. listopadu bylo v noci -6°C a napadl sníh, ale dopoledne roztál. 21 listopadu je asi 15 cm mokrého sněhu. Vyjely pluhy a solí se silnice. 22 listopadu je -4°C a do večera sníh roztál.

Na sv. Kateřinu 25 listopadu 7°C.

29 listopadu bylo ráno 0°C. 1 prosince – počasí skoro jak na jaře 5°C, sníh je jen v zápačí. Slunko svítí. 3 prosince ráno -1°C, 2 cm sněhu. 13 prosince – ráno svítí slunce, od 11 hod. prší. 22 prosince – ráno 5°C, nevypadá to na Vánoce.

 

        Tříkrálová sbírka

Na Tři krále 6 ledna 2008 se uskutečnila po obci sbírka pro Charitu, ale již do Tišnova. Bylo vybráno 6.580 Kč. Rozhlasem bylo dárcům poděkováno.

 

        Ostatky

3 února byly ostatky, které nyní vedou hasiči. Byla slunečná neděle a sešlo se třicet účastníků. Ostatky se vydařily a vyneslo to asi 7.000 Kč.

 

      Nové obrubníky

Od hřbitova dělá firma chodníky po obou stranách silnice. Postupně se pokračuje a koncem dubna se práce dokončují.

 

        Volba prezidenta

15 února byl po čtyřech dnech znovu zvolen Václav Klaus prezidentem České republiky.

   

Krádež

 24 dubna tlupa zlodějů přes noc, odmontovala na výmlatišti na kolně polovinu hliníkové střechy. Krádež vyšetřovala policie, ale bez výsledku.

 

        Stavění máje

29 dubna se sešla omladina ke stavění máje. Dovezli pěkný smrk a děvčata ji ověnčily fávory. Statní muži vykopali jámu a vysoká mája byla upevněna. Hranice dřeva byla zapálena s hadrovou čarodějnicí nahoře. Při harmonice a zpěvu se všichni dobře bavili. Opékání uzenin, petardy a podobně.

 

        Sedlákův den – nahlédnutí do historie

Vstávalo se denně ve čtyři hodiny ráno. Nejprve bylo nutno poklidit t.j. obstarat koně. Dostávali ke krmení obrok což byl pomletý i celý oves, dále seno, nebo jetelinu, vždy v suchém stavu a to i v létě. Obrok se míchal se sečkou ze slámy nebo-li řezačkou, v zimě se přidávala nastrouhaná řepa. Předtím se ovšem musela maštal vyčistit od kobylenců a mokré slámy. Znovu nastlat, přinést vodu a nalít do žlabu a pak se koně hřebelcovali.

Nejdřív se kůň přetřel rýžovým a pak žíněným hřebelcem (což byl zvláštní kovový nástroj s řadami zoubkových lišt a dřevěnou rukojetí) se celé tělo koně vyčistilo od odumřelé kůže a prachu. Prach se vyklepál – a bývalo ho denně hodně podle toho, jak se kůň potil a kde pracovál. Tato koňská kosmetika trvala u jednoho kusu i půl hodiny, kůň se takto čistil celý od hlavy až ke kopytům. Byly doby, kdy jsme mívali i pět koní. Kopyta byla nutno také ošetřit, vyměnit „štulny“ nebno-li ozuby v podkovách, kopyta nakrémovat a vyleštit jako boty. Štulny bývaly tupé pro normální použití, ostré na zledovatělou cestu, štulny na sníh. Na každé noze byly štulny čtyři – zapoměly-li se včas ošetřit a kůň je chůzí obrousil až k podkově, nešlo je pak vyšroubovat a muselo se ke kováři. Zapomínat moc sedlák nesměl.

Nevyhřebelcovaný kůň bez upravené hřívy a ocasu, bez čistých a lesknoucích se kopyt byl hanbou sedláka a s takovým by žádný kočí nevyjel vůbec ven. Ale i kdyby nevyjel, koňská kosmetika se musela provádět denně. Zaneřáděného koně nešlo jen tak lehce dát do pořádku a hrozilo i nebezpečí kožních či jiných nemocí.

Po skončení práce v maštali u koní jsem chodil pomáhat manželce, která už poklízela ve chlévě krávy. Bylo nutno vyházet hnůj, nastlat novou slámu, vyčistit žlaby a dát kravám krmení a zamést chlév. V létě se krmilo zelenou pící – vojtěška, směska, různé druhy krmných rostlin, lupení z řepy. Ta se chodívala loupat v případě, že nebyl dostatek jiného krmiva, ale bylo to každoročně pravidlem. V zimě pak se dávala strouhaná řepa, smíchaná s plevami či řezanou slámou a dalšími minerálními přísadami. Toto „sypání“ jak se tomu říkalo se připravovalo den předem po vrstvách a přehazovalo se.

Místo řepy se také dávala siláž, připravená z řepných skrojků a cukrovarských řízků – což je odpad při výrobě cukru. Přidávala se také melasa a do pití se kravám dávaly strouhané brambory a před telením také vařené lněné semeno. Před telením se nedával krávě šrot (mlené obilí), aby tele nebralo „na sebe“, t.j. aby nebylo příliš mohutné a porod tím nesnadný. Ostatní krávy dostávaly zákvas z otrub, byly to vrchní slupky z pšenice nebo oděr což byl název pro týž produkt ze žita. Ječmen se mlel celý – to byl šrot.

Koně se napájeli čistou vodou – kůň nečistou vodu nepil. Krávy dostávaly většinou zákvas ze šrotu a vody, tím se polévalo „vsypání“ a promíchalo. Krávy měly také napáječky, které se naučily samy spouštět, pokud se chtěly napít. Když dostaly krávy krmení, začínalo dojení a to ruční. Dojily se tři až čtyři krávy. Nejvíce nadojila kráva – patnáct litrů denně. Průměrná dojivost byla – deset litrů denně. Dojilo se ráno, v poledne i večer, trvalo to časově podle toho, jak kdo uměl.

Opsáno od Jana Vrzala z Tišnova

 

Řemeslo v obci před 80 léty.

Brodecký František

kovář

Špaček Emil

stolař

Loukota Bohumil

kolář

Navrátil Alois

kožešník

Buchta Maxmilián

sedlář

Adámek František

obuvník

Chladil František

bednář

Loukota Josef

zedník

Faifer Jaroslav

tes. mistr

Rizner František

tesař

Buchta Maxmilián ml.

sedlář

Buchtová Josefa

krejčí

Fiala Alois

zedník

Zeman Alois

kovář

 

        Nynější řemesla v obci

Pařízek Alois

krejčí

Fiala Alois

zedník

Zeman Rosťa

zedník

Konečný Jiří

zedník

Špaček Antonín

zedník

Hanák Rosťa

zedník

Buchta Josef

sedlář

Zeman Alois

kovář

Konečný Stanislav

malíř

Konečný Stanislav ml.

malíř

Vojta Jiří

řezník

Širůčková Vlasta

krejčová

 

 

        Asfaltování v obci     

29.6. je hotová pokládka na silnici i na druhé straně. Je to dobrá a užitečná práce, radost se dívat. Pokládala to firma z Brna.

 

        Velká vedra

       

11 července odpoledne 28°C ve stínu. Houby nerostou, borůvek je na Vrankovech bohatě. 30 července – sucho trvá, 30°C.

 

       Hasičské cvičení

V sobotu před poutí bylo hasičské cvičení na Hlůžku nad hřbitovem, na trávě. Zůčastnilo se 15 sborů. Vyhrál sbor mužů z Rašova. Přihlíželo mnoho lidí. V parku hrála moderní hudba a na hřišti bylo hodně atrakcí.

 

        Říjen – počasí

14. ráno první mrazík, dva slunečné dny. Ukázaly se nějaké houby. 19. 0°C jasno. 31. se oteplilo-ráno 12°C.


        Zateplení sálu

29. listopadu – už týden se pracuje na půdě na sále. Desky i některé trámy jsou od červů poničené. Opravu provádí firma z Předklášteří – Universální služby.

 

        Dambořanka v Lomnici

29 prosince hrála na Orlovně kapela „Dambořanka“. Vystoupení na 2 hodiny, koledy, krásná dechová hudba. Pohlazení po duši, pro nabitý sál.

 

        Zahájení bruslení na rybníku.

30 prosince ráno -7°C. Včera ráno -9°C. Na rybníku bylo zahájeno bruslení. Led byl silný 10 cm a průhledný až na dno. Slouží mladým i dospělým pro radost.
 

        Datum narození od 1.1.2008 – 31.12.2008

Němec Jaroslav

13.4.

č. 92 Rašov

Francová Kateřina

7.5.

č. 4 Rašov

Konečná Veronika

27.10.

č. 74 Rašov

Fiala Jan

4.12.

č. 99 Rašov


        Přehled úmrtí
 

Příjmení a jméno

datum narození

dat. úmrtí

 

 

 

Doušková Marie

12.4.1935

21.3.2008

Špačková Hermína

8.6.1914

7.11.2008

 

 

 

Celkem úmrtí: 2